blog

Co je to "barva roku" společnosti Pantone?

FND design 31.08.2023

Co je to "barva roku" společnosti Pantone?

Víte, co je trendy? Co takzvaně „frčí“? A zamysleli jste se někdy nad tím, jak jsou postupně v čase vnímány barvy? Možná jste o tom nikdy neslyšeli, možná se o to každý rok aktivně zajímáte, ale trendy v barvách sleduje, předvídá a do jisté míry i stanovuje společnost pantone. Každý rok také stanoví tzv. barvu roku. Proč a jak se taková barva dá určit?

Společnost Pantone

Společnost Pantone je renomovaná firma specializující se na systém identifikace, komunikace a shody barev. Byla založena v roce 1962 Lawrence Herbertem, který vytvořil revoluční systém klasifikace barev, známý jako Pantone Matching System (PMS). Tento systém umožňuje designérům, tiskařům a výrobcům z různých oborů pracovat s přesně definovanými barvami, aby dosáhli konzistentních výsledků.

Pantone je nejlépe známý pro svou barvou roku, kterou každoročně vybírá na základě analýzy trendů v designu, módním průmyslu, umění a kultuře. Tato barva má vliv na různé odvětví, včetně módy, interiérů, grafického designu a dalších kreativních oblastí.

Pantone také poskytuje profesionálům v designu a tisku nástroje, které usnadňují práci s barvami. Tyto nástroje zahrnují knihy barev, barevné vzorníky a software pro digitální design.

Společnost Pantone se stala prakticky synonymem pro standardizaci barev a jeho vliv sahá daleko za hranice designového průmyslu. Jejich přesně definované kódy barev umožňují vytvářet konzistentní vizuální identitu a komunikovat složité barevné koncepty mezi různými profesionály.

Barva roku

Návrat ke kořenům a oživení emocí - to jsou hlavní principy, které stojí za výběrem Barvy roku od společnosti Pantone. Každoročně vybraná barva má nejen estetický význam, ale i hlubší symboliku, která odráží aktuálního ducha doby a zároveň předpovídá budoucí trendy v designu, módním průmyslu a výtvarném umění.

V roce 2023 nás Pantone přivítalo do nového roku odstínem nazvaným "Viva magenta". Tato barva v sobě nese tóny růžové, červené a fuchsiové. Na první pohled má poutat pozornost svojí přirozeností a výrazností.

"Viva Magenta" je výjimečná tím, že v sobě skrývá radost a podporuje optimistickou náladu. Magentová barva je inspirována přírodou, a to konkrétně karmínovým barvivem, které produkuje brouk červec nopálový. Věděli jste, že je to jedno z nejstarších a nejcennějších přírodních barviv? Čerpání inspirace v přírodě v nás má probudit rovnováhu mezi digitálním a fyzickým životem.

Obecně se očekává, že v designu a módním průmyslu se každoročně stane barva roku od společnosti Pantone dominantním a oblíbeným neutrálním odstínem, který lze snadno kombinovat s různými barvami a vzory.

Barvy minulých let

Jak už jsme říkali, barva roku je vybírána na základě analýzy trendů, společenských událostí a emocionálního kontextu. Barva roku má za cíl odrážet aktuální náladu a ducha doby a zároveň ovlivňovat následující barevné trendy v různých odvětvích designu a umění. Pojďme se podívat, jaké byly barvy v posledních letech:

2023: Viva Magenta - Snoubí v sobě tóny růžové, červené a fuchsiové. Je nazývaná jako nová oživlá červená. Podporuje experimentování a sebevyjádření bez zábran.

2022: Very Peri - Fialový odstín nazývaný Very Periwinkle byl vybrán jako reakce na potřebu klidu, odpočinku a klidné reflexe v rychle se měnícím světě.

2021: Ultimate Gray a Illuminating - V roce 2021 byly vybrány dvě barvy roku. Ultimate Gray představuje odolnost a pevnost, zatímco Illuminating žlutá evokuje naději a pozitivitu.

2020: Classic Blue - V roce 2020 byla zvolena Klasická modrá jako symbol klidu, důvěry a stability v nejistých časech.

2019: Living Coral - V roce 2019 byla vybrána Živá korálolá jako energická a teplá barva, která měla evokovat radost a optimismus.

Ať už barvy roku sledujete, nebo ne, zcela určitě najdete příklad, kdy vám zkřížila cestu. Pokud si na žádný nevzpomínáte, zkuste se kolem sebe pozorněji dívat a zkuste barvu roku najít v obchodě s oblečením, designovým nábytkem nebo v umění. A pokud budete chtít, rádi v FND Design zakomponujeme barvu roku i do vašeho nového interiéru. Přejeme vám krásné dny plné barev.

Autor: FND Design za pomoci AI

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
LIDŠTINA

LIDŠTINA

Žádná vaše otázka nebo obava není hloupá


Ptejte se

FÉROVŠTINA

FÉROVŠTINA

Budou vaše plány úplně mimo realitu?


Řeknem to.

POŽITKÁŘŠTINA

POŽITKÁŘŠTINA

Máme rádi svobodu v hlavě i v peněžence.


Odvažte se.

DŮVĚROVŠTINA

DŮVĚROVŠTINA

Ano, chceme na vás vydělat.


Jenom trochu.

VYSTUPZŘADYŠTINA

VYSTUPZŘADYŠTINA

Jsme tak trochu divný, protože chceme.


Chtějte taky.