blog

Přezutí pneu na zimní se rychle blíží

FND design 22.10.2021

Přezutí pneu na zimní se rychle blíží

Co říká zákon a jaká je realita? Poradíme, kdy je ten správný čas na přezutí pneu před zimou.

Správné načasování přezutí pneumatik na zimní

Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. hovoří jasně:
V období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

Co tedy vyplývá ze zákona?

Citovaný zákon pamatuje na nepředvídatelnost počasí v daném období. Bude-li teplý podzim a příznivá předpověď na další dny, nejsou zimní pneumatiky nezbytně nutné už od 1. listopadu a to samé platí i pro následné přezutí na letní pneu v případě, že je počasí stabilně teplé již před datem 31. března.

Výjimkou je také stav krajní nouze, například potřebujete-li použít rezervu na nouzové dojetí nebo přepravit zraněnou osobu do nemocnice.

Kdy jsou zimní pneumatiky opravdu povinné?

    • leží-li na silnici sníh nebo už bývá vozovka (např. po ránu) namrzlá,
    • když můžeme předpokládat výše uvedené podmínky kdekoli na cestě,
    • jakmile celodenní teploty klesnou pod +7 °C,
    • při vjezdu na komunikaci označenou příkazem použití zimní výbavy

U nás s přezutím pneumatik na zimní nemáte žádné starosti. Na našich půjčovnách během celého října probíhá přezutí pneumatik na zimní, v některých případech na celoroční. Pokud u nás máte zapůjčené auto např. na dlouhodobý pronájem, veškeré náklady i starosti jdou za námi. Buď dostanete sadu zimních pneu, případně vám je zašleme, a necháte si je přezout na naše náklady. Pokud se pohybujete v blízkosti některé z našich půjčoven, vyřeší vám přezutí obsluha půjčovny.

Zdroj: www.az-pneu.cz
Autor: FND Auto 

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
LIDŠTINA

LIDŠTINA

Žádná vaše otázka nebo obava není hloupá


Ptejte se

FÉROVŠTINA

FÉROVŠTINA

Budou vaše plány úplně mimo realitu?


Řeknem to.

POŽITKÁŘŠTINA

POŽITKÁŘŠTINA

Máme rádi svobodu v hlavě i v peněžence.


Odvažte se.

DŮVĚROVŠTINA

DŮVĚROVŠTINA

Ano, chceme na vás vydělat.


Jenom trochu.

VYSTUPZŘADYŠTINA

VYSTUPZŘADYŠTINA

Jsme tak trochu divný, protože chceme.


Chtějte taky.